Haber

YÖK, Burkina Faso ile yükseköğretim alanında iş birliğini geliştirmek üzere protokol imzaladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Afrika kıtasıyla yükseköğretim alanında işbirliklerini geliştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

YÖK ile Burkina Faso Yükseköğretim, Bilimsel Araştırma ve Yenilik Bakanlığı arasında “2024-2027 Yılları Yükseköğretim Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı Uygulama Protokolü” imzalandı.

Erol Özvar, YÖK’te düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, protokolün Burkina Faso ile 2020 yılında imzalanan mutabakat zaptının hayata geçirilmesi için somut bir adım teşkil ettiğini belirtti.

Protokolün iki ülke arasında yükseköğretim alanında ilgi ve iş birliğinin geliştirilmesi açısından önemine dikkat çeken Özvar, “Protokol ile Burkina Faso devlet üniversitelerinde öğrenim gören 10 yüksek lisans ve doktora öğrencisi, Burkina Faso’da öğrenim görme olanağına sahip olacak. YÖK’ün vereceği burslarla Türk üniversiteleri. Bu burslardan yararlanacak öğrenciler en iyi eğitimi üniversitelerimizde alacaklar.” “Bu şekilde eğitim alacaklarına ve eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerine önemli katkılar sağlayacaklarına inanıyorum.” dedi.

Hem mevcut Burkina Fasolu öğrencilerin hem de protokol kapsamında gelecek öğrencilerin Türkiye ile Burkina Faso arasında kültür elçiliği görevini üstleneceklerini ve iki devlet arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacaklarını vurgulayan Özvar, şöyle konuştu:

“YÖK olarak büyük önem verdiğimiz bölgelerden biri de Afrika kıtasıdır. Son yıllarda Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında siyasi ve ekonomik ilişkilerde büyük ilerleme kaydedildi. Kurduğumuz bu yakın ilişkileri daha da ileriye taşımak konusunda güçlü bir iradeye sahibiz.” Kültür ve eğitim alanlarında da var.Bu nedenle “Yükseköğretim alanında işbirliklerinin geliştirilmesi için yoğun çaba harcıyoruz.”

Konuşmaların ardından Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile Burkina Faso Dışişleri, Bölgesel İşbirliği ve Yurtdışı Burkinliler Bakanı Karamoko Jean-Marie Traore, Burkina Faso Yükseköğretim, Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Bakanlığı adına uygulama protokolünü imzaladı. Yenilik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu