Haber

Hollanda ve Ukrayna’nın Rusya aleyhine AİHM’ye yaptığı başvurular “kısmen” kabul edildi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Malezya Havayolları’na ait uçağın 2014 yılında Ukrayna’da düşürülmesi ve aynı dönemde ülkenin doğusunda meydana gelen olaylarla ilgili olarak Hollanda ve Ukrayna’nın Rusya’ya yaptığı başvuruları “kısmen” kabul etti. yıl.

Fransız basınında yer alan habere göre AİHM, Amsterdam-Kuala Lumpur seferi sırasında Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçuşun düşürülmesiyle ilgili olarak Mart 2014’ten bu yana Hollanda ve Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Ukraynalı sivillere yönelik “yasadışı askeri saldırılar” yapıldığına hükmetti. 2014 yılında Ukrayna’da uçuş. “Ukrayna’nın infaz ve işkence başvurularını kısmen kabul etti.

AİHM yargıçları, Ukrayna topraklarında meydana gelen olaylardan Rusya’nın sorumlu tutulabileceği sonucuna vardı.

Mahkemenin “Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçıların elindeki bölgelerin 11 Mayıs 2014 tarihi itibariyle Rusya Federasyonu’nun yetki alanına girdiği sonucuna vardığına” değinildi.

AİHM yargıçları, “Rus hükümetinin bu şikayetler için Rusya’da etkili bir hukuk yolu bulunabileceğini göstermediği” görüşündedir. terimleri kullandı.

Anılan başvurular kapsamında Hollanda ve Ukrayna, Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşama hakkına ilişkin 2. maddesini ve ceza yasağının 3. maddesini ihlal ettiğini iddia etmektedir.

Etkinlik

“MH17” sefer sayılı uçuş, 17 Temmuz 2014’te Ukrayna-Rusya sınırına 40 kilometre uzaklıkta, 283 yolcu ve 15 mürettebatla Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçmak için Ukrayna hava sahasını kullanırken düştü. Gemideki 298 kişinin tamamı öldürüldü.

Hollandalı, Avusturyalı, Belçikalı, Ukraynalı ve Malezyalı savcılardan oluşan Uluslararası Ortak Soruşturma Ekibi (JIT), Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları uçağının Rus askeri füzesi tarafından düşürüldüğünü belirledi.

Hollanda’da uçağın düşürülmesinden sorumlu tutulan 3 Rus ve bir Ukraynalının yargılandığı davada mahkeme, 4 sanıktan 1’inin beraatına, 3 sanığa da uçağı “öldürmek” ve düşürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırdı. .

devrekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu