Haber

Anayasa Mahkemesi, CHP’nin seçim kurullarının iptali talebini reddetti

Anayasa Mahkemesi, geçen yıl Mart ayında TBMM’den geçen Seçimlerin Temel Hükümlerine Dair Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin başvuruyu karara bağladı.

CHP’nin, seçimlerde atanacak il ve ilçe seçim kurulları başkanının en kıdemliler yerine birinci sınıf veya birinci sınıf hakimler arasından kura ile belirlenmesi yönündeki başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, şuna karar verdi: düzenleme Anayasa’ya aykırı değildir.

Kısa Dalga’dan Ersin Tatar’ın haberine göreAK Parti’nin kendi seçim hakimlerini belirleyeceği yönünde eleştirilere yol açan düzenlemeye ilişkin başvuru oybirliğiyle reddedildi.

Yargıtay, il seçim kurulu başkan ve üyelerinin, “Kınama veya daha ağır disiplin cezası almamış ve birinci derecesini kaybetmemiş en az birinci sınıf hakimlerden seçilmesinde Anayasa’ya aykırılık olmadığına” hükmetti. sınıf nitelikleri.”

Anayasa Mahkemesi kararında, ilçe seçim kurulu başkan ve üyelerinin birinci sınıfa ayrılan veya birinci sınıfa ayrılmış yargıçlar arasından kura ile belirlenmesinin de Anayasa’ya uygun olduğuna karar verildi. bu yeterlilik. Mahkeme bu iki kritik kararı oy birliği ile aldı.

Mahkeme, “il seçim kurulu başkan ve üyeleri ile ilçe seçim kurulu başkanının seçim tarihinden itibaren üç ay içinde belirleneceğini” belirten yönetmeliğin iptali talebini oy çokluğuyla reddetti. bu makalenin gücü ”. Mahkeme, bu kararı Önder Zühdü Arslan’ın da aralarında bulunduğu 5 üyenin muhalefet oyu ile aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu