Haber

TCDD’nin vagonları depremzedelere ev oldu

KAHRAMANMARAŞ merkezli depremlerin vurduğu Malatya’da depremzedeler Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) tren istasyonunda bekletilen vagonlarına yerleştirildi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerde can kaybı 20 bini geçti, binlerce bina yıkıldı. Binlerce kişi enkaz altında kalırken, arama kurtarma ekipleri bölgede aralıksız çalışıyor. Depremin vurduğu şehirlerden biri olan Malatya’da tren istasyonunda bekletilen TCDD’nin vagonları depremzedelerin hizmetine açıldı. Vagonlara bindirilen TCDD çalışanı ve depremzede sayısı 1700’e ulaştı.

Türk İşleri İl Temsilcisi ve Demiryolu İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Hikmet Kazgan, depremin olduğu ilk andan itibaren vagonları konut olarak kullanmaya başladıklarını belirterek, “Her vagonda 30 kişi vardı. birinci gün 20. Şimdi bu sayı azaldı.Bunlar her zamanki akrabalar.İşçimiz göreve gittiğinde “Bunlar içinde barındığı vagonlar. Buzdolabından lavabosuna kadar her şeyi var. İnsanların kalabileceği ideal bir yerdir. Ayrıca kompartıman şeklinde otobüs ve vagonlar da halkımıza hizmet vermektedir. Buradaki insanımızın gıda ihtiyacı da karşılanıyor. En son teknoloji ile yapılmış vagonlar. Söylentilere göre Ankara, İzmir’in 2 bölgesinden biridir. 3 bölgeden vatandaşlarımızı ve işçilerimizi barındıracak yeni vagonlar yolda” dedi.

Depremzede Üzeyir Tepe, “Allah halimizden razı olsun. Evimiz şimdilik çok sıcak. Depremin ilk saatlerinde evdeydik. İkincisinde de dışarıdaydık. İkincisi de deprem oldu. ilkinden daha şiddetliydi.Korkmamız adettendi.İlk depremde birden fazla can kaybı oldu.İkincisinde ise halk hep “Dışarıdaydı. Malatya’nın yüzde 50’si gitmiş sayılıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu