Ekonomi

Ömer Bolat: Vatandaşı mağdur edenlere verilen ceza 361 milyon TL’ye ulaştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere uygulanan para cezalarının 2023 yılında 361 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

Bolat, vatandaşları mağdur edenlere fırsat verilmeyeceğini vurgulayan bir mesaj yayınladı.

Mesajda açıklanan bilgilere göre, 2023 yılında gıdaya 86 milyon TL, tüketici mevzuatına muhalefetten 47 milyon TL ve yanıltıcı reklamdan 43 milyon TL olmak üzere toplam 176 milyon TL ceza kesildi.

Toplam cezalar 361 milyon TL’ye ulaştı

Ayrıca otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddeleri kapsamında vatandaşları mağdur edenlere uygulanan idari para cezalarının toplamı 2023 yılında 361 milyon TL’ye ulaştı.

“Otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerindeki fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Bakan Bolat, Twitter’da paylaştığı mesajda, Ticaret Bakanlığı’nın görev ve yetki alanı kapsamında yapılan düzenlemelerle; İç ticarette adil, şeffaf ve rekabetçi bir piyasa yapısının sürdürülmesinin ve fiyat istikrarına katkı sağlanmasının amaçlandığını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

Bu kapsamda otomotiv, gıda ve diğer temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları ve stoklama ile çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.

Vatandaşlarımıza yönelik haksız uygulamalar ve yanıltıcı reklamlar konusunda tüketicilerimizi koruyucu tedbirler alırız.

“Denetimler sürüyor”

Denetimlerimize kesintisiz devam ediyoruz; Haksız Fiyatlandırma Kurulu ve Reklam Kurulu aracılığıyla gecikmeden idari yaptırımlar uyguluyoruz.

Perakende ve elektronik ticarette KOBİ’lerimizi korumak ve haksız ticari uygulamaları ortadan kaldırmak için değerli düzenlemeler hayata geçirdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu