Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı artık ‘Türkiye’ diyecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Washington’daki Türkiye Büyükelçiliği’nin talebi üzerine resmi yazışmalarında “Türkiye” yerine “Türkiye” kelimesini kullanacaklarını açıkladı.

Gün içerisinde ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye ve ABD’nin DEAŞ’ın mali kaynaklarına yönelik ortak adımlarına ilişkin “Türkiye” ifadesi kullanıldı.

Basın toplantısında bu değişikliğin ne zaman yapıldığına ilişkin bir soruya yanıt veren Price, Bakanlığın Türkiye’nin adı ile ilgili değerlendirmesini bu sabah tamamlayarak uygulamaya koyduğunu bildirdi.

Price, “Türkiye Büyükelçiliği’nin yazışmalarda ülke adının bu şekilde kullanılmasını talep ettiğini teyit ediyorum. Bu değişiklik her zaman olduğu gibi ABD Coğrafi İsimler Kurulu tarafından onaylandı.” söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın tüm platformlarında isim kullanımına yönelik bir süreç yürüttüğünü belirten Price, Coğrafi İsimler Komitesi’nin anlaşmayı kolaylaştırmak için “Türkiye” ve “Türkiye Cumhuriyeti” isimlerinin kullanılmasına da izin verdiğini kaydetti. ABD halkının

Ankara’nın talebi üzerine Birleşmiş Milletler, 1 Haziran 2022’de ülke adının “Türkiye” yerine “Türkiye” olarak kullanılmasına onay verdi.

Daha önce ihraç edilen işlerde “Made in Turkey” yerine “Made in Turkey” ibaresi kullanılmış ve dünyaya tanıtılmıştır.

Geçen yıl Ocak ayında, Bağlantı Başkanlığı “Merhaba Türkiye” kampanyasıyla Türkiye adını uluslararası alanda tanıtmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu